MENU

Senate Committees

Updated: December 6, 2018

Faculty Senate Executive Committee

Name Unit Term
Viviana Grieco Arts & Sciences 2015-2019
Jacob Marszalek School of Education 2017-2020
Linda E. Mitchell Arts & Sciences 2015-2019
Stephen Dilks Arts & Sciences 2017-2020
Anil Kumar School of Pharmacy 2018-2021

Division of Diversity and Inclusion Committee

Commitee information available at: http://info.umkc.edu/diversity/

Title IX Committee

Committee information available at: http://info.umkc.edu/title9/

Ability to Work (Standing Committee)

<
Name Unit Appointed
Bruce Bubacz Arts & Sciences 2018-2019
Toya Like Arts & Sciences 2018-2019
Thiagarajan Ganesh Arts & Sciences 2018-2020
Lorie Holt Dentistry 2018-2020
Joan McDowd Arts & Sciences 2018-2021
Jim Murowchick Arts & Sciences 2018-2021

Academic Issues Committee

Name Unit Term

Jennifer Lundgren

 Arts & Sciences

Marilyn Yoder

Biological Sciences

Nancy Weatherholt

Bloch

Connie White Dentistry

Cynthia Petrie

Dentistry

Bonita Butner

Education

Steven Krantz

Nursing & Health Sciences

Cristy Roberts,

Nursing & Health Sciences

Orisa Igwe

Pharmacy


Administrative Issues Committee

Name Unit Term
Carrie Hanson Dentistry 2012-2014
Buddy Pennington, co-Chair Libraries 2013-2015
An-Lin Cheng Nursing & Health Sciences 2012-2015
Anil Kumar, co-Chair Pharmacy 2012-2015

Campus Committee on Tenure

Name Unit Term

Nacer Khelouz

Arts & Sciences

2018-2021

Joan McDowd

Arts & Sciences

2018-2021

Da-Ming Zhu

Arts & Sciences

2018-2021

Thiagarajan Ganesh

Computing & Engineering

2018-2021

Yong Yang

 Dentistry

2018-2021

William Gutheil

Pharmacy

2018-2021

Omiunota Ukpokodu

Education

2018-2020

Robert Bode

Conservatory

2018-2021

John Wang

Medicine

2018-2021

Nilofer Qureshi

Medicine alternate

2018-2021

Jeffery Price

Biological Sciences

2018-2021

Saul Honingberg

Biological Sciences

2018-2021

Committee on Research Integrity

Name Unit Term

John Barton

Arts & Sciences

2018-2019

David Van Horn

Arts & Sciences

2018-2019

Jeff Bennett

Arts & Sciences

2018-2019

Joe Parisi

Conservatory of Music & Dance

2018-2019

Amanda Emerson

Nursing

2018-2019

Cindy Russell

Nursing & Health Sciences

2016-2020

Chris Brown

Education

2018-2019


Committee on Institutional Efficiency (CIE)

Name Unit Term

Shannon Jackson

 Arts & Sciences

Tom Mardikes

 Arts & Sciences

Ken Schmitz

 Arts & Sciences

Ed Gogol

 Biological Sciences

Tony Persechini

 Biological Sciences

Carole McArthur

 Dentistry

Buddy Pennington

 Libraries

Eduardo Abreu

 Nursing

Anil Kumar

 Pharmacy

Orisa Igwe

  Pharmacy

 Faculty Senate Budget Committee

Name Unit Term
Mark Johnson Chair, School of Dentistry
Eduardo L. Abreu Nursing
Barbara A. Bichelmeyer Provost, Ex-Officio
Paul G. Cuddy School of Medicine
Sharon Lindenbaum VC Finance, Ex-Officio
Anthony Luppino School of Law
Deep Medhi Computing & Engineering
Tamera Murdock Arts & Sciences
Buddy Pennington Libraries
Leigh Salzsieder Bloch
Chris Rice Dentistry
Roger Pick Faculty Senate Representative
Sullivan Reed, Biologocal Sciences
Steven Stoner Scool of Pharmacy
Ronald Tice Conservatory
Jennifer H. Waddell Education
Anil Kumar Senate Chair-Elect
Linda E. Mitchell Senate Past-Chair

Faculty Welfare Committee

Name Unit Term
Karen Bame Biological Sciences 2013-2016
Ganesh Thiagarajan CSE 2015-2017
Lynn Friesen Dentistry 2013-2015
Rochelle Ziskin CAS 2015-2017
Sue Sykes Berry, Chair Libraries 2013-2015

General Education Curriculum Committee (GECC)

 

 

Name Unit Term
Ken Baker Arts & Sciences  2017-2020
Ruth Cain Ex-Officio  2017-2020
Amy Carlson Ex-Officio  2017-2020
Rhiannon Dickerson Ex-Officio 2017-2020
Ceki Halmen, Senate Representative  2017-2020
James Benevides Biological Sciences 2017-2020
Mardi Mahaffy Chair 2017-2020
Renee Semarge Nursing 2017-2020
Johanna Nilsson Education 2017-2020

Jennifer Waddell

 ex-officio

2017-2020

Robert Riggs

 Arts & Sciences

2017-2020

William Everett

 Conservatory

2017-2020

Benjamin Howard

 ex-officio

2017-2020